Reklama

Syrová, vařená, nebo kupovaná strava pro kočky?

Kočka není malý pes. Touto obligátní poučkou začíná výuka studentů veterinární medicíny bezprostředně po jejich příchodu na fakultu. A platí to i ve výživě a potravních návycích. Kočka je na rozdíl od psa „čistý“ masožravec.

 

Znamená to, že se neobejde bez bílkovin živočišného původu, dobře metabolizuje tuky, vyžaduje jen minimum sacharidů a vůbec nepotřebuje zeleninu nebo ovoce. To ovšem neznamená, že by si měla kočka potravu nalovit sama.

Nemoci toulavých koček

K tomu, aby kočka průměrné velikosti pokryla potřebu bílkovin a energie, musí denně odchytit a sežrat sedm myší, a to rozhodně není málo. Když si uvědomíme, že každý třetí drobný hlodavec bývá infikován cystami Toxoplasma gondii a každá pátá myš v sobě nosí vývojová stádia tasemnice kočičí (Taenia taeniaeformis), tak je infekce lovících koček spíše pravidlem než výjimkou. Toulavý způsob života přináší kočce vážná zdravotní rizika. Kromě parazitóz přenášených drobnými hlodavci nebo blechami se smrtelné nebezpečí skrývá také
v kočičích virózách typu leukémie a imunodeficience.

Reklama

Krátký život toulavých koček

Před 30 lety žilo toulavým způsobem života 78 % koček. Kastrace a sterilizace se prováděly v mnohem menší míře a komerční krmiva pro malá zvířata u nás prakticky neexistovala. Tomu odpovídal i průměrný věk koček, který nedosahoval ani pěti let. Nutno však podotknout, že mnohé kočky s volným pohybem hynuly pod koly automobilů nebo se stávaly snadným terčem myslivců. Nyní je situace naštěstí úplně jiná. Postupně se daří prosazovat trend, aby každá kočka měla svého majitele. Značná část kočičí populace je nyní kastrována, dramaticky ubylo zvířat vysloveně toulavých a v případech, kdy je kočka vášnivým lovcem drobných hlodavců, existují účinné antiparazitární programy.

Hotová krmiva prodlužují život

Ze srovnávacích studií vyplývá, že průměrný věk dožití koček žijících v České republice roste snad nejrychleji v Evropě. V současnosti se pohybuje mezi 12 - 14 roky. Kromě kvalitní chovatelské a veterinární péče se na tom ve značné míře podílí obrovský pokrok ve výživě.  Používáním hotových krmiv se podařilo výrazně snížit výskyt onemocnění z poruch metabolismu. Mnohé speciální diety doporučené veterinárními lékaři jsou schopny dlouhodobě předcházet nebo mírnit závažná onemocnění, např. výskyt močových kamenů, cukrovku, chronická onemocnění srdce, ledvin, jater, slinivky, gastrointestinálního traktu apod. Speciální diety se používají u pacientů po závažných zákrocích, onkologických pacientů, ale také u stále početnější skupiny zvířat trpících obezitou.

Pozor na syrové maso a vejce

Přes oblibu hotového krmiva má hodně lidí pocit, že kočka potřebuje maso v přírodní podobě. Majitelé se snaží kočkám nahradit lovenou zvěř podáním syrového masa v domnění, že jim prospívá. Kočkám syrové maso moc chutná a je radost sledovat, s jakým zájmem se kolem vás kočka točí, když chystáte oběd nebo večeři. Pokud krmení koček syrovým masem nemůžete odolat, tak dbejte alespoň na to, aby předtím bylo nejméně po 3 dny zmražené při teplotě minimálně -18 °C. Ani přemražené maso však není pro kočku zcela bezpečné. Přemražením masa sice vyloučíte zdravotní rizika naprosté většiny parazitárních onemocnění, ale nezničíte všechny ostatní původce infekčních onemocnění, např. salmonely.  

Rizika jednostranné stravy

Závažné problémy spojené s výlučným krmením masem či masnými produkty způsobuje nevyvážená strava. Kromě skutečnosti, že se u zvířat krmených syrovým, ale i vařeným masem neustále potýkáme se zvýšeným výskytem průjmů nejrůznějšího původu, existuje řada konkrétních onemocnění z chybné nebo jednostranné stravy. Nejčastější problémy domácích receptur souvisí s nadměrným obsahem bílkovin, převahou fosforu v poměru k vápníku
a nedostatkem tuku. Další typické chyby:

  • Krmení syrovými mořskými rybami kočkám škodí, protože tyto ryby obsahují enzym thiaminázu, který rozkládá vitamin B1 (thiamin). Důsledkem bývají závažné změny v mozku a v srdečním svalu s následky, které mohou být až fatální.
  • Syrová játra nejenže vyvolávají u koček průjmy, ale pokud se jimi krmí dlouhodobě, může nadbytek vitaminu A obsažený v játrech způsobovat závažné pohybové potíže počínající ztuhlostí krku (kočky zaujímají polohu sfingy) a pokračující omezenou hybností kloubů končetin v důsledku patologických kostěných výrůstků.
  • Kravské mléko dospělým kočkám nesvědčí. U většiny koček mizí v období dospívání schopnost produkce enzymu laktázy. Laktóza obsažená v mléku není u těchto jedinců trávena a logickým důsledkem jsou chronické vysilující průjmy. A pak že je čerstvě nadojené kravské mléko pro kočky to nejlepší...

Příklad domácí vařené stravy

Příprava domácí stravy vyžaduje velké znalosti ve výživě a dostatek času. Laik nedokáže sestavit kočce nutričně vyvážený recept a připravit podle něj biologicky vstřebatelnou
a stravitelnou dávku. Z toho plynoucí problémy jsou odmítání krmiva, chronické selhání ledvin, opakovaná pankreatitida, hypertriglyceridemie, diabetes mellitus. Příkladem nesprávné domácí stravy může být recept používaný laiky pro redukci močových kamenů:

  • 1 kus = 33,4 gramů vařených vaječných bílků
  • 1 stonek brokolice s lístečky = 37 gramů
  • 1/2 pohárku (55 gramů) vařeného zadního jehněčího
  • 1/2 pohárku (79 gramů) vařené bílé rýže
  • 14 kusů (70 gramů) zelených hroznů

Laboratorní rozbor takového krmiva: 335 kcal, 25 % bílkovin, 31 % tuku, 44 % bezdusíkatých látek, Ca:P = 0.06. Při krmení touto recepturou bude kočka trpět nedostatkem následujících důležitých složek potravy: vápník, fosfor, draslík, hořčík, železo, měď, mangan, zinek, vitamin D, vitamin E, vitamin B 12 a kyselina pantotenová.

Vegetariánství škodí

Vegetariánství je pro kočky zcela nevyhovující. Kočky vegetariánky zaostávají v růstu, ztrácejí schopnost reprodukce a trpí poruchami až ztrátou zraku. Bez masa se u koček dostavují další komplikace dlouhodobě neslučitelné s životem. Nejsou totiž schopny syntetizovat esenciální aminokyselinu taurin ani kyselinu arachidonovou obsaženou v tucích. V praxi to znamená, že se na rozdíl od většiny dalších živočichů včetně člověka neobejdou bez bílkovin a tuků živočišného původu. Správné množství všech potřebných živin je obsaženo v kvalitních komerčních krmivech připravených speciálně pro kočky.

Vymoženosti moderní doby

Průmyslově připravená krmiva se v České republice využívají 20 let a jejich obliba mezi chovateli koček každým rokem roste. Současná nabídka průmyslově vyráběných krmiv je velmi široká. Liší se recepturou, způsobem zpracování, účelem, dietním zaměřením, cenou
a samozřejmě i kvalitou. Podle údajů o obsahu živin, minerálů a vitaminů uvedených na obalech a prezentovaných v reklamách by se mohlo zdát, že kvalita krmiv je ve všech případech prvotřídní, což samozřejmě není pravda. I zde je třeba pečlivě vybírat. Kromě ceny, která by měla reflektovat kvalitu použitých surovin, je důležitá mezinárodní reputace výrobce, úroveň výzkumu, publikační výstupy a výsledky nezávislých studií. Z nich jednoznačně vyplývá, že kvalita průmyslově připravovaných krmiv se neustále zvyšuje, jsou nutričně vyvážená a působí pozitivně na zdravotní stav koček.

Častá strava v malých dávkách

Ke zdravému růstu a vývoji koček patří kvalitní chutné krmivo a jeho správné podávání. Ve svých potravních návycích je kočka poměrně konzervativní a není vůbec lehké najít krmivo, které lahodí jejím chuťovým pohárkům. Pokud jí něco nechutná, tak dokáže krmivo dlouho odmítat. Psovi v dospělosti většinou stačí krmení jedenkrát denně, kočka krmivo přijímá v menším množství, ale ke své stravě se vrací až 20krát v průběhu 24 hodin. Kočka slupne pár granulí a pokračuje ve své oblíbené činnosti, např. hře nebo spánku. Potravní návyky úzce souvisí se způsobem života koček, ale samozřejmě také záleží na preferencích majitelů. 

Zkušenosti z výzkumu

Na Fakultě veterinárního lékařství VFU v Brně bylo provedeno několik studií ve spolupráci s britským výzkumným centrem Waltham. Výsledky dvou výzkumů jednoznačně potvrdily zdravotní výhody průmyslově připravené stravy.  První výzkum sledoval vliv speciální diety na kvalitu osrstění u pacientů trpících alergickým kožním onemocněním (atopickou dermatitidou). Receptura vyrobená ve veterinárním středisku Waltham vedla u čtyřnohých pacientů s kožním onemocněním ke zlepšení zdravotního stavu. Druhý výzkum srovnával vliv různých druhů potravy na zdravotní stav dutiny ústní. Kočky krmené suchým krmivem podle receptury vyvinuté v centru Waltham měly zdravější zuby a dásně než kočky krmené vařenou domácí stravou. Bylo prokázáno, že jedním z hlavních problémů vařeného masa je rychlejší tvorba zubních plaků, zubního kamene a výrazně horší hygiena dutiny ústní, což se vedle zdravotních problémů (záněty dásní, parodontóza apod.) projevuje i nevábným zápachem.

Jak poznat zdravou kočku?

Většina chovatelů koček jsou lidé zvídaví a mají s výživou koček své vlastní zkušenosti. Určitě potvrdí, že jedním z nejlepších ukazatelů kvality použitého krmiva je zdravotní stav jejich vlastní kočky charakterizovaný kvalitou a leskem srsti, výživným stavem, fyziologickými projevy, tělesnou aktivitou a chutí do života i ve vysokém věku.

Prof. MVDr. Miroslav Svoboda, CSc. -
Klinika chorob psů a koček Fakulty veterinárního lékařství
Veterinární a farmaceutická univerzita Brno

           

Reklama

Komentáře

Denisa (So, 8. 1. 2011 - 08:01)
Pěkný článek, ještě to prosím vysvětlete mému kocourovi. Ten se granule nenaučil žrát. Použila jsem všechny metody. Žere pouze maso, kapsičky a občas lepší konzervy.
Helena (So, 8. 1. 2011 - 09:01)
Joo, kocourum neporučíš. Můj miluje granule ale pouze jednu značku,těch sní misku denně a k tomu kapsičky neee, to chce syrové maso.Je mu 9 let a vypadá jako klučík.Kupuji mu občas kapsičky,ale to rozháže a klepe tlapkou...Raději suší hubu:-)
! (So, 8. 1. 2011 - 19:01)
Vaše starosti bych chtěl mít.
tonca (Pá, 21. 1. 2011 - 18:01)
http://www.youtube.com/watch?v=Gs63yjqFbfE
Nadide (Ne, 6. 3. 2011 - 15:03)
Vaše starosti bych chtěl...tim ze jsi tady ale potvrzujes ze je mas take :)
chocho (So, 19. 3. 2011 - 09:03)
Vaše starosti bych chtěl...tak takové starosti ti nepřeju. Buď rád , že je nemáš !
Alexandra (So, 26. 3. 2011 - 13:03)
Tak podle vas syrove maso neni pro kocky dobre ??? Ja vubec nemam chut rozepisovat proc s vami nesouhlasim !!! My si muzeme vybrat cim budeme a nebudeme kocky krmit (kdyz uz mame ten luxus)ale uz si NEmuzeme vybrat ten nasledek naseho konani. Tak podle vas bysme meli behat po Africe a vsem selmam jejich ulovky prevarit nez se do toho pusti pokud je to syrove !! Ach jo, kam jsme se my blaznive lidske pokoleni dostali. Do doby TEMNA co se tyce jidla nejen pro zvirata ale i pro nas. Podle vas se take kocky dozivaji delsiho veku ??? Smesne! Vy asi moc nevite o zivote kocek a dnesnich psu !
Pro koho to pracujete ? Pro firmy co to odporne jidlo pro kocky delaji ?Vite co v tom vsechno je ? Pokud umite anglicky, najdete si clanky od lidi co o tom neco vedi !Bude vam na zvraceni co si nekdo mysli ze to kockam a psum staci. Oni na to doplaci zdravim a zivotama a jak jim je nam nereknou.
? (So, 26. 3. 2011 - 19:03)
Copak vy nevíte, že kočky by kupovaly whiskas?
Majka (Ne, 27. 3. 2011 - 16:03)
Alexandro, co to blábolíš? My máme domácí kastrovanou kočku, čistokrevnou a krmíme ji jen granulemi a občas kapsičkou. V granulích má vitamíny a minerály, vlákninu, maso, vše podstatné. Lidské jídlo kočkám nedávejte! Maso vůbec ne, ani přemražené. To vám potvrdí každý veterinář.
Majko, (Ne, 27. 3. 2011 - 20:03)
lidské jídlo ne, ale co lidské maso? Myslíš, že by kočkám chutnalo?
viki (Čt, 18. 8. 2011 - 00:08)
Alexandro, co to blábolíš?...To je pěkná blbost, že se kočkám nemá dávat syrové maso. Kočka je šelma a tak to je pro ni přirozená potrava. Nekrmím je tím denně, ale hovězí maso mají na přilepšenou každý týden a jak jim chutná!!!! A co má žrát taková mainská kočka, která se nedotkne kočičí stravy i kdyby měla umřít hlady??? Poraďte mudrcové!!!
Helena (Čt, 18. 8. 2011 - 08:08)
Mám kocoura a celý svůj život mám vlastně doma vždycky kočku-kocourka:-) Syrové maso nedávám, jen jako luxusní přidavek. A pod stromeček o vánocích. Snažím se dát maso co nejčastěji. Samozřejmě syrové.Když ho přemrazím,kocour to jí,ale s menší chutí. Jinak krmím granulemi a kapsičkami.
Samozřejmě by bylo ideální,krmit čerstvým masem. Ony i kočky to mají raději a nějaké výmysly o tom,že syrové maso nesmí jsou naprosto pitomé. Kočka je masožravec, draveček a maso jí patří ! Jen namám tolik financí,abych kocourovi denně koupila pořádnou flákotu. Mám ještě velkého psa a oba krmím granulemi,ale i masem. Pes dostává maso denně i do granulí. Odpůrcům normální přirozené stavy radím, proboha čtěte...Krmení šelem tak, jak se dnes dělá je jen berlička. Před lety jsem kocoura/jiného/ krmila výhradně syrovým masem a to i na doporučení veterináře. Prodělal operaci střev v mládí a pak "nesměl" nic,než masíčko. Také se dožil úctyhodného věku a umřel na úraz!
Jirka (Út, 14. 2. 2012 - 22:02)
U koček, ačkoliv na to nevypadají, domestikace pokročila. Jistě v přírodě se živí uloveným mase, nepřemražují si ho, klidně se infikují. Taky je průměrná životnost koček volně žijících cca 5 let. Proti tomu britka krmená připravovanou kočičí stravou může žít až 20 let.
Kočka samozřejmě syrové maso miluje, přemražené o maličko míň, vařené ještě míň. Ale zase jí to prospěje.
Debbi (Pá, 17. 5. 2013 - 10:05)
Vážení,
člověku tuhne krev v žilách,když si uvědomí,kam až ta komerce sahá.Jsem vystudovaný nutriční specialista,dělala jsem na téma syrové stravy diplomku-oceněná jako nejlepší závěrečná práce ročníku ÚVK,takže vím,o čem mluvím!Veterináři bohužel velice rádi blábolí o tom,jak strašně zdravé jsou komerčně vyráběné granulky (dostávají za to také tučné provize, vybavení do ordinací atd.).Jsou to sice výborní chirurgové, ale jako výživáři stojí za starou belu(ono kolik se toho dokážete naučit za jeden semestr, že?) Dávejte všichni co nejpřirozenější stravu a uvidíte, jak vaše zvířátka ožijou,zbaví se civilizačních chorob a dožijí se vysokého věku. Pokud se nezajímáte o výživu hlouběji, doporučím pes 70% masa(z toho 30% kostí),30% zpařená zelenina,ovesné vločky,rýže(vařené)jako příloha a k tomu 2x týdně Roboran v prášku za 50,-Kč.U kočky akorát menší procento příloh. Waltham a jeho výrobky se 4% masa azcela nevyhovujícím složením, by měli radši držet jazyk za zuby astydět se,jak okrádají spotřebitele (viz. zadní strana obalu jakéhokoliv jeho produktu!)
Zdeněk (Pá, 23. 8. 2013 - 12:08)
Vážení,
člověku tuhne...Debbi,
díky za alespoň jeden rozumný příspěvek.
Jsem promovaný zootechnik, takže o této problematice také něco vím. Současný trend syntetické stravy (granule, konzervy, atd.) má dva hlavní motivy :
- chovatelé koček jsou líní, nasypat granule, otevřít konzervu je náramně pohodlné
- chovatelé koček jsou hloupí, nedochází jim, že drtivá většina tzv. odborníků-veterinářů je sponzorované výrobci krmiv, popř. "tu nejlepší" značku sami prodávají, nemluvě o tom, že není v jejich zájmu, aby kočky byly zdravé a nepotřebovaly jejich "péči". Kdo má opravdový zájem a není líný, zadá si do vyhledávače heslo "BARF krmení" a něco si o tom přečte.
Šari (Ne, 16. 3. 2014 - 23:03)
Tak opět jeden článek zaplacený firmou Waltham... fakt snůška blábolů... pro kočku je syrové maso škodlivé a lepší je barevný navoněný šrot, plný konzervantů??? Proboha, to už lidstvo úplně zblblo?
pajína (Čt, 2. 4. 2015 - 21:04)
Na trhu je k dostání i kvalitní krmivo nikdo tu nepíše o tom ,že máte krmit barevným navoněným šrotem za p?r kaček co koupíte v Penny.Za mě syrové maso jen velmi vyjímečně kousek,dávám na rady odborníků.Kvalitní žrádlo potřebné bílkoviny již obsahuje.Nemyslím si ,že kočičí organismus umí odbourávat salmonelu,svalovce nebo tasemnici.Šelmi v Africe ani jinou možnost nemají a vezměte si nějakou domů,budete rádi že nedostanete svalovce
Marta (Ne, 12. 4. 2020 - 19:04)
Po přečtení opravdu nevím, co je pro kočku nejlepší. Syrové maso bych ji opravdu dávat nechtěla. Ale moje kočka je fakt vybíravá. Nesní mi jen tak něco.
Lenka (Po, 13. 4. 2020 - 20:04)
Musíte si také sama vysledovat, co přesně má kočka ráda. Můj kocour miluje kapsičky a konzervy pro kočky. Má to v podstatě jako výživný pamlsek.
Marta (Út, 14. 4. 2020 - 21:04)
A kupujete mu pořád stejné? nebo mu to měníte?
Helena (St, 15. 4. 2020 - 12:04)
Vážení, čím víc názorů čtu, tím víc jsem z toho zblblá. Náš "malej" (maiňák) má děsně rád, když mu dám plátek rozmraženého filé. Jeho absolutně nejoblíbenější pokrm všech dob, ujídá už ve chvíli když filé porcuji, vše má snědeno během dvou minut. Dostává jeden plátek (100g kostičku) třikrát týdně a nevypadá, že by mu to jakýmkoliv způsobem škodilo - právě naopak. Všude ale čtu, že kočka syrovou rybu nesmí (tahle je jen přemražená), jenže jakkoliv tepelně upravenou mu nabídnu, tak si jí rovnou můžu sníst sama - dle jeho názoru. Možná si jí prý i můžu strčit kamsi. Prostě naprostý nezájem, druhý den ji vyhodím absolutně netknutou. Tak fakt nevím, můžu mu ten nevařený kousek dávat, nebo mu tím opravdu škodím? :( Jinak syrové maso moc nedostává/spíš nejí, maximálně když chystám jídlo, tak si občas vyžebrá pár kousků jen tak na ochutnání, dám mu třeba čtyři odřezky a pátý už nechá bez povšimnutí - fakt jen chce koštnout co mám dobrého, ale že by toho vyžadoval plnou misku, tak to ani náhodou. Samozřejmě že vše z čeho se chystám vařit je maso přemražené, čerstvé syrové nezpracovávám. Takže problém je jen ta ryba :(
Lenka (Čt, 16. 4. 2020 - 23:04)
Konzervy mu objednávám Brit Fish Dreams, jednu koupíte kolem 29 korun, občas je na to někde i akce. Je na ni vidět vždy jakou má radost, když dostane tuto lahodnou konzervu.
Reklama