Zvíře není věc

Výzkum veřejného mínění provedený letos v červenci ukázal, že Čechům není osud opuštěných zvířat lhostejný. Z šetření provedeného výzkumnou společností STEM/MARK vyplynulo, že zvíře z útulku má doma 8 % dotazovaných osob a dalších 29 % osob již někdy nějakým způsobem zvířecím útulkům pomohlo.

Nejčastější formou pomoci jsou nákup krmiv v rámci dobročinné aktivity. „Pomozte naplnit misky v útulcích (9 %), finanční dary/virtuální adopce zvířat (9 %) či materiální dary (9 %). Vloni se díky projektu „Pomozte naplnit misky v útulcích“ podařilo naplnit 127.126 kočičích a 137.545 psích misek kvalitním suchým krmivem. Společný projekt Nadace na ochranu zvířat a společnosti Mars Czech s.r.o. se bude opakovat také letos. 

V rámci výzkumu měli respondenti šanci vyjádřit se také k otázce, která nabývá na aktuálnosti s blížící se legislativní změnou v ochraně zvířat. Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR projednává nový občanský zákoník, který výrazně zhorší postavení ztracených zvířat, zejména psů a koček. Vládní návrh občanského zákoníku vzbuzuje odůvodněné obavy, že povede k hromadnému usmrcování zdravých, pěkných a často i cenných zvířat, aniž by byl čas najít pro ně případné nové pány, popřípadě dojde k tomu, že se budou ulicemi pohybovat smečky potulných psů,“ kritizuje návrh nového občanského zákoníku JUDr. Jana Prchalová. Naprostá většina osob dotazovaných v průzkumu (83 %) nesouhlasí s tím, aby v rámci regulace populace opuštěných zvířat byli usmrcováni zdraví psi nebo kočky. 

Nový občanský zákoník je terčem kritiky mnoha jednotlivců i ochranářských spolků. Nadace na ochranu zvířat upozornila poslance v rámci mezirezortního připomínkového řízení na zásadní nedostatky, ale připomínky nebyly akceptovány. Ředitelka Nadace na ochranu zvířat, Eva Hodek je přesvědčena, že za odmítnutím pozměňovacích návrhů stojí vedení měst a obcí: „Problémem často bývá snaha obcí vyhnout se povinnosti postarat se o bezprizorní zvířata a neochota dávat na péči o ně finanční prostředky z rozpočtu obce. Řada obcí své zákonné povinnosti plní, ale nejsou výjimkou případy, kdy se svým povinnostem plynoucím ze zákona, snaží vyhnout. Ekonomické zájmy kladou mnohdy před zájmy etické, přestože v mnoha případech není finanční zátěž na obec nijak velká.“ 

Podle 51 % respondentů by se měl o opuštěná zvířata postarat především stát, a to buď sám, nebo prostřednictvím obcí a krajů. Na druhém místě pak soukromé dobročinné organizace (44 %). Nedostatek finančních prostředků a nejistota dalšího fungování je největším problémem téměř všech útulků. Útulky pro psy a kočky jsou chronicky přeplněné a jejich finanční situace se zhoršuje. V letech 2009/2010 se nárůst zvířat v útulcích odhaduje kolem 30 %. Zpěvačka Marta Kubišová veřejně podporuje dobročinný projekt Nadace na ochranu zvířat a společnosti Mars Czech s.r.o.: „Projekt Pomozte naplnit misky v útulcích za dva roky svého fungování přinesl celkem 37 útulkům na území ČR více než 74 tun granulí Pedigree a Whiskas pro jejich psí a kočičí svěřence. Jsem přesvědčena o tom, že tento projekt a jakákoliv další práce pro opuštěná zvířata má smysl.“ 

Veřejnost se může i letos zapojit do projektu „Pomozte naplnit misky v útulcích“ nákupem jakéhokoliv krmiva značek Pedigree a Whiskas v období 1. srpna až 31. října nebo posláním DMS ve tvaru DMS OCHRANAZVIRAT na číslo 87 777. 

Další informace získáte na: www.naplntemisky.cz ­­­

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (19)

 • Obrázek uživatele Alfons
  Alfons (anonym)

  Kočky chtějí Frieskis (hnědý)

  Srp 17, 2011
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  To je blbost, kočky by kupovaly Whiskas.

  Srp 17, 2011
 • Obrázek uživatele Ekonom
  Ekonom (anonym)

  Obnovil bych funkci pohodnýho neboli rasa.

  Srp 18, 2011
 • Obrázek uživatele kirkmen
  kirkmen (anonym)

  Mrzí mne tupost našeho národa, většina souhlasí s vraždami nenarozených dětí a to brutálním způsobem, kdy "lékař" nůžkami rozstříhá dětské tělíčko v lůně matky na kusy a vyhodí do odpadu. Ovšem většina je proti zabíjení zdravých přebytečných koček a psů injekcí. Jistě rušte bejbyboxy, zabíjejte děti, zrušte rodinu, zachraňte pejska a kočičku. Uvidíme jak se o vás ve vašem stáří ony zmiňovaná zvířata postarají, když skoro nikdo nemá děti.

  Srp 19, 2011
 • Obrázek uživatele pro Ekonoma
  pro Ekonoma (anonym)

  Funkce pohodný neboli ras již opět existuje ve formě "odchytové služby", která je součástí městské policie.

  Srp 19, 2011
 • Obrázek uživatele Setug
  Setug (anonym)

  Mrzí mne tupost našeho...To víš, že jo. Haranti se postarají... Tak proč jsou tak plný starobince?!

  Srp 20, 2011
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Kdyz je prebytek musi se regulovat. Vzali jsme male kote nebo stene, prastili s nim o beton a hned jeste utopili. Byla stara maximalne 2-3 dny. Ponechali 1, max 2 kousky, ktere si vzdy nekdo odebral. Byla dobre zivena i rostla. Trapeni je potom to, ze ta dospele neutracena zvirata potom chodi hladova po okoli a nebo jsou odchycena v utulcich.

  Srp 22, 2011
 • Obrázek uživatele aladin
  aladin (anonym)

  To je blbost, kočky by...Tohle je suprovej slogan.

  Srp 22, 2011
 • Obrázek uživatele aladin
  aladin (anonym)

  Obnovil bych funkci...Ty, Ekonome a pak ti navléknem psí kůži a vyženem tě na uloci. Třeba budeš rasovi chutnat.

  Srp 22, 2011
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  nedávejme zvířatům lidské vlastnosti-zkracujeme jim život. To vám potvrdí jakákoliv veterinářka. Jsme úchylní polidšťovat zvířata a je to jen o našem nečistém svědomí k lidem.

  Pro 10, 2011
 • Obrázek uživatele m m
  m m (anonym)

  Kdyz je prebytek musi se...tyj si ubozacek ty krypliku prastit s tebou o tu zed ty hovadko nemocne

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  tyj si ubozacek ty krypliku...Ja se za to nestydim. Netrapim je. To na vesnici byla nutnost. Videl jsem par takovy "zviratek" ponechanych osudu, ktere se trapily hladem, vychrtle na kost atd. Tech litujte. Ale vsechna zvirata, ktera zustala, ta dostavala prvni posledni, byla to nase obziva, starost i radost. To vy pseudohumanisti nikdy nepochopite. Vy vidite jen A, ale B k tomu se ve sve zabednenosti nikdy nedostanete.

  Led 17, 2014
 • Obrázek uživatele m m
  m m (anonym)

  v cem muze byt radost ze prastis kotetem o zed ty vole?ty jsi fakt jak rikaji nemci sehr krank

  Led 18, 2014
 • Obrázek uživatele m m
  m m (anonym)

  Ja se za to nestydim....a jeste neco podrobnosti nemusis popisovat mohl sis to nechat pro sebe asi se na tom ukajis radsi budu pseudoanimalhumanista lepsi nez vypatlane pako asi fotr utrel z tebe polovicku do prosteradla a to jsou nasledky rad bych vedel jaky je tvuj kvo kvo kvo kvocient ty intelekte

  Led 18, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  v cem muze byt radost ze...asi neumis cist. Kde mas napsano, ze z toho nutneho utraceni 2 denniho mladete mam radost. Ja psal, ze to byla nutnost, a teke mi to bylo neprijemne. A radost byla z tech, ktere zustaly. Nevim, jak by jste vy resil utraceni 5 stenat, kdyz veterinar v okoli zadny nebyl, auta nebyly. A jestli vam to nestaci, tak jste se mel divat minuly tyden na bezdomovce, co "choval" psy, kocky a v jakem dezolatnim stavu mu musely byt odejmuty. Vas mozna omlouva to, ze patrite k takovym fyzickym i duchovnim bezdomovcum, a proto se na vas nemuzu zlobit.

  Led 20, 2014
 • Obrázek uživatele m m
  m m (anonym)

  tady se jedna o to podrobne popisovani to ste si mohl nechat pro sebe a podmostak urcite nejsem

  Led 20, 2014
 • Obrázek uživatele Renata
  Renata (anonym)

  Jsem na prášky má kočička je pryč ztratila se mi. ! :-(

  Led 20, 2014
 • Obrázek uživatele radim ponec
  radim ponec (anonym)

  Jsem na prášky má...zkus vyvesit letacky treba ji nekdo nasel musis verit ze se objevi cau

  Led 21, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Jsem na prášky má...Ono napsat, jak se muselo utracet, holt je to zivot. My bydlime u silnice, vloni jsme prisli o 2 kocky. Jak jsme prisli z prace , hups do baraku. Nazrat, pomazlit a zase ven za mysma. Buhuzel auta zrovna nejezdi 50 a kocku neuvazete na reminek jako psa. Uz jsme se zarekli, za dalsi kocky nechceme. Dali jsme je kastrovat, takze odpada ten horni bod, a jako clen rodiny mel sva prava i povinnosti. Za tech nekolik let odeslo x kocek, maximalne pobyli asi 5 let. A pokud se stratila, ma sve potreby, je extremni pocasi, kocouri/kocky chodi kolem chalupy a lakaji ke hratkam, nam se vratily treba i po 10 dnech. Nebojte, prijde.

  Led 21, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama