Reklama

Průjem - několik malých rad, jak na velký problém.

Nejčastějším důvodem vzniku průjmu je narušení rovnováhy přirozené střevní mikroflóry. Ta je tělu vlastní a pomáhá mu bránit se proti škodlivým vnějším vlivům a patogenním mikroorganismům. Pokud je mikroflóra střeva v nerovnováze, dochází snadno k napadení viry, bakteriemi či toxiny a výsledkem je – průjem.

Jak průjem vzniká

Při průjmu je změněna funkce střeva, které místo vstřebávání tekutin a živin pracuje obráceně, tj. vylučuje tělní tekutiny do vnitřního prostoru střeva a výsledkem je průjem. Onemocnění zpravidla trvá tři až pět dnů a projevuje se odchodem více jak tří řídkých stolic během 24 hodin, někdy s pocitem na zvracení nebo zvracením, teplotou, bolestmi svalů, kloubů a hlavy, únavou, nechutenstvím, zimnicí, bolestí břicha, křečemi, neodbytným nucením na stolici, vyprazdňováním stolice s příměsí krve nebo hlenu.

Může se jednat zejména o

  • průjem virový /tzv.střevní chřipka/
  • průjem bakteriální /např. v letních měsících po požití závadných potravin/
  • průjem antibiotický - který provází užívání antibiotik. Antibiotika často likvidují kromě patogenních mikroorganismů i prospěšné bakterie ve střevě.

Hlavní zásady léčby

Reklama

Základní léčbou průjmového onemocnění je zamezení odvodnění organizmu, které může být nebezpečné zejména pro funkci ledvin, ale i jiných orgánů. Čím je dítě menší, tím je více ohroženo akutním průjmovým onemocněním. Kojenec se mnohem rychleji odvodní než větší dítě a dospělý pacient.Léčba je proto založena na rychlé náhradě ztrát vody a minerálů a na včasném podání výživy ve formě dobře snášených potravin. Jako léčbu lze doporučit například Enterol, který podávaný u dětí i dospělých pomáhá zkrátit délku trvání průjmu, zlepšuje průběh onemocnění a brání jeho časnému návratu. Účinná složka Enterolu je zároveň přirozeně odolná proti antibiotikům a tím nabízí jedinečnou prevenci vzniku tohoto druhu průjmu

Závažně probíhající onemocnění dětí s těžkým stupněm odvodnění je nutné vždy léčit v nemocnici. V případě, že například dítě při průjmovém onemocnění i zvrací, bývá přijímáno do nemocnice dříve a častěji než dítě, u kterého převládá průjem. Akutní průjmová onemocnění kojenců a batolat mají být vždy posouzena lékařem stejně jako závažněji probíhající onemocnění u starších dětí. Lékař zhodnotí stupeň odvodnění a celkový stav pacienta.

Probiotika – moderní a šetrný způsob léčby

Probiotika jsou zdraví prospěšné mikroorganismy, jejichž užívání v přiměřených dávkách prokazatelně přináší jejich hostiteli příznivé účinky, jako například zlepšení rovnováhy střevní mikroflóry. 

Kvasinky Saccharomyces boulardii dokáží dočasně zastoupit funkci přirozené střevní mikroflóry. Fungují jako její dočasný zástupce, bránístřevo proti útokům virů a bakterií a poskytují tak poškozené střevní sliznici a mikroflóře čas k její regeneraci. Působí tím zároveň jako dočasný štít proti virům a bakteriím i jako pomocník při obnově populace mikroorganismů tělu vlastních. 

Saccharomyces boulardii – kvasinka obsažená  v Enterolu je krom jiného neprodávanější probiotikum na světě s více než dvěma sty klinických studií které potvrzují její účinnost. Výzkum probiotik včetně Saccharomyces boulardii zaznamenává v současnosti prudký rozvoj.

 

 

 

 

Reklama

Komentáře

Reklama