Reklama

V létě hrozí pejskům přehřátí. Jak ho poznat a co dělat?

Víte, že pes se klidně může přehřát už při 20 stupních Celsia? A co pak teprve tropické třicítky! Vysoké teploty jsou pro nejlepší přátele člověka náročné, nabídněte jim tedy ochlazení, hlídejte jejich pitný režim a rozhodně je nepobízejte do rozverných her ani neberte na dlouhé túry. Přečtěte si, jak přehřátí u psa rozpoznat a jak vypadá první pomoc.

Letní vedra bývají náročná nejen pro lidi. Psi snášejí vysoké teploty ještě o poznání hůře. Může za to nejen jejich mnohdy velmi hustá srst, ale hlavně to, že mají oproti člověku podstatně méně potních žláz. Spolehnout se tak mohou pouze na ochlazování tlamou pomocí zrychleného dýchání, při něm ovšem rychle ztrácejí vodu a dostavuje se dehydratace. Riziko přehřátí či slunečního úpalu je tak u psů násobně vyšší než u lidí. „Pro psy začínají být problematické již teploty nad dvacet stupňů Celsia. Už při nich by majitelé měli omezit hry i další aktivity, spíše své chlupáče klidnit a dopřát jim odpočinek,“ upozorňuje Bedřich Synek, ředitel společnosti PetExpert, která se specializuje na pojištění domácích mazlíčků a jejímž pojistitelem je ČSOB Pojišťovna.

Jakmile tedy nastoupí tropická vedra, je zapotřebí čtyřnohému parťákovi podat pomocnou ruku, tím, že mu vytvoříte co nejlepší podmínky. Dopřejte mu přístup na chladnější místa, ať už doma, nebo na zahradě. Na zchlazení jistě ocení i chladicí podložky nebo malý bazének. Vždy je také nutné, aby měl po celý den přístup k misce s čerstvou a chladnou vodou. Na pitný režim opravdu dbejte, například desetikilový pes by měl za den vypít alespoň půl litru vody. Tekutiny mu můžete pomoci doplňovat i úpravou stravy, suché granule zkuste nahradit šťavnatou konzervou nebo vývarem s kousky masa.

Které pejsky hlídat o to více?

Přehřátí hrozí za vysokých teplot všem psům, do rizikovější skupiny však patří štěňata a starší pejsci, zvířata obézní nebo s nadváhou či chlupáči nemocní, zejména se srdečními nebo dechovými potížemi. Náchylná k přehřátí jsou i určitá plemena: s velmi hustou srstí, či naopak bezsrstá, velmi drobná (čivava), brachycefalická (především buldok či boxer) a molossoidní (pekinéz, ši-tzu, bostonský teriér, lhasa).

Reklama

Zaparkované auto je jako rozpálená pec, pootevřené okénko nepomůže

Nebezpečnou nástrahu představují pro naše chlupaté parťáky v létě auta. Za žádných okolností je v nich za horkých dnů nenechávejte samotné. Pootevřené okénko nepomůže, vozidlo se v létě jednoduše vždy mění v rozpálenou pec. Pokud se chystáte s pejskem autem cestovat, naplánujte pravidelné zastávky, kdy se váš chlupatý kamarád bude moct napít a vyvětrat se ve stínu. Máte-li neklimatizovaný vůz, musejí být přestávky o to častější. Pro jízdu vlakem či MHD je pak nutností mít pro psa náhubek. Vzhledem k tomu, že se pes ochlazuje pouze tlamou, nikdy nepoužívejte náhubky fixační, ale takové, které mají otvory, aby chlupáč mohl otevřít tlamu a ochlazovat se.

Jak poznat přehřátí a jak psovi pomoci?

Prevence přehřátí je důležitá, stejně tak je ale nutné vědět, jak se tento stav projeví. Jedině tak můžete rychle zareagovat. Naštěstí jsou symptomy přehřátí poměrně evidentní: pes usilovně dýchá s otevřenou tlamou, má horký čenich i sliznice, vykulené oči, je neklidný, může být dezorientovaný, malátný či velmi nervózní. Postupně se vás také začne stranit a vyhýbat se jakékoliv aktivitě, celkově bude působit velmi vyčerpaně.

První pomocí je přesunutí psa do chladnějšího prostředí, potom jej začněte postupně ochlazovat. V žádném případě ho hned neházejte do studené vody nebo na něj nepouštějte sprchu, způsobili byste mu tím teplotní šok. „Místo toho si vezměte mokré ručníky a pomalu jimi chlaďte tlapky, bříško a třísla. Postupujte po částech, nikdy psa ručníky nepřikrývejte celého. Až se trochu zklidní, nabídněte mu po troškách vlažnou vodu. Není-li po chvíli vidět zlepšení, rozhodně neváhejte a vezměte mazlíčka k veterináři,“ radí Bedřich Synek.

Reklama

Komentáře

Reklama