I zvířata rozeznají dobro od zla

I zvířata se řídí jistým mravním citem. Druhy tak rozdílné jako myši a vlci se řídí podobnými normami chování jako lidé. Tvrdí to Dr. Marc Bekoff z University of Colorado v Boulderu.

Až dosud se i řada vědciů domnívala, že lidé jsou jediný druh, který zažívá složité emoce. Dr. Marc Bekoff z University of Colorado v Boulderu je ale přesvědčen, že základy morálky jsou součástí výbavy každého živočišného druhu. Poskytují totiž jakési společenské pojítko, které umožňuje soutěživým a agresivním jedincům žít ve skupinách.

Například dominantní vlci si občas "vymění roli" s níže postaveným členem skupiny, podřídí se mu a dokonce mu dovolí, aby se vůči nim choval agresivně.

I šimpanzi vykazují smysl pro spravedlnost, když řeší spory, že se někdo ze skupiny nezachoval "správně". Také šetří zraněné nebo slabé členy skupiny a jen velmi zřídka se vůči nim chovají agresivně.

U delfínů a velryb se dokonce podařilo zaznamenat případy soucitu s jiným druhem. "Jsou známy případy delfínů, kteří pomohli lidem uniknout před žraloky a víme i o slonech, kteří pomohli antilopám utéci ze zajetí," říká Dr. Berkoff.

Pokusy s krysami zase ukázaly, že pokud krysa ví, že by tím způsobila jiné kryse bolest, nevezme si nabízenou pochoutku.

"Lidé velmi dlouho měli za to, že lidé se řídí morálkou a ostatní zvířata nikoliv. Existuje ale čím dál tím více důkazů o tom, že to tak prostě není. Stejně jako se u lidí společenská pravidla v různých kulturách různě liší, i u zvířat jsou různé rozdíly. Ale to vůbec neznamená, že se neřídí morálkou. Její pravidla se mezi různými druhy ale liší, takže je těžké je nějak porovnávat s pravidly, kterými se řídí lidé," dodává Dr. Bekoff.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (21)

 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  Ano ,souhlasím,jsem přesvědčená ,že u zvířat skutečně tato pravidla fungují a fungují zcela přesně a dobře,at už na jakékoli úrovni.My lidé sice pravidla také máme ,ale o to ,aby fungovaly , v hodně situací zrovna nestojíme,jaksi nám překážejí a navíc v dnešní době se nad tím ani nepozastavíme,bohužel. Dříve se říkalo-jste horší než zvířata,dnes by se mělo říct -jste horší než lidé.

  Zář 16, 2009
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  To je přece přirozené a normální, ale jen lidé se zabíjejí pro zábavu - ať ztomu daji důvod jaký chtějí - to zvířata nedělají.

  Zář 21, 2009
 • Obrázek uživatele Bulterier
  Bulterier (anonym)

  Chcete se dozvědět pravdu o plemeni Bulteriér? Navštivte naše nově zrekonstrované stránky www.bulterier.webnode.cz Máte- li nějaké komentáře, můžete je zveřejnit právě na naší stránce. Děkujeme.

  Kvě 01, 2010
 • Obrázek uživatele Lovetka
  Lovetka (anonym)

  To je přece přirozené a...Jen lidé se zabíjejí pro zábavu? A co třeba kočky? Může být přežraná sebevíc, ale jak vidí myš nebo ptáčka, tak se jejím jediným zájmem stane lov a následné utýrání oběti. A pak se s mrtvolkou přijde pochlubit domů.

  Kvě 28, 2010
 • Obrázek uživatele Tihle asi vědí, jak (ne)vypadá dobro
  Tihle asi vědí,... (anonym)

  http://www.ahaonline.cz/cz/z-domova/53008/chrti-ze-spanelska-prosi:-zachrante-nas!/

  Říj 16, 2010
 • Obrázek uživatele A tihle taky...
  A tihle taky... (anonym)

  http://www.azylrita.estranky.cz/

  Pro 02, 2010
 • Obrázek uživatele Pěkné stránky, ale smutné...
  Pěkné stránky, ... (anonym)

  www.srdcemprokocky.cz

  Pro 06, 2010
 • Obrázek uživatele Marky Mark
  Marky Mark (anonym)

  To je přece přirozené a...Ale dělají. Zkus někdy pozorovat, co dělá kočka s myší, když jí chytne...

  Pro 06, 2010
 • Obrázek uživatele Nabídka pejska
  Nabídka pejska (anonym)

  Opuštěný pejsek Zdravím, včera mi přišel tento email. Nevíte o někom, kdo by pejska mohl vzít, nebo o nějakém útulku v okolí? Jsou z Městce Králové (okr. Nymburk). Díky, V.Nováková tel.: 776 153 415 Dobrý den, včera jsem zjistila, že jeden z bývalých spoluobčanů se odstěhoval a nechal tam pejska. Ten už je zbídačený, dokonce si sám hlady okousává ocas. Soused mu sem tam něco hodí, ale bohužel hodně lidí tam jezdí jen na chalupu. Chtěla jsem se tedy zeptat, zda by bylo možné pejska převést k vám. Samozřejmě povolenku od majitele se pokusím získat. Jestli k možnému převozu máte informace, budu Vám vděčná. o.s.misto@centrum.cz Děkuji, Římalová

  Pro 06, 2010
 • Obrázek uživatele Chtějí ho utratit
  Chtějí ho utratit (anonym)

  http://www.kocky-utulek.cz/?q=node/453

  Pro 07, 2010
 • Obrázek uživatele Když psi pláčou
  Když psi pláčou (anonym)

  http://www.kocky-utulek.cz/?q=node/485

  Pro 07, 2010
 • Obrázek uživatele tonca
  tonca (anonym)

  http://www.youtube.com/watch?v=Gs63yjqFbfE

  Led 21, 2011
 • Obrázek uživatele Když
  Když (anonym)

  pejskové umírají předčasnně z vinyy majitele,který je nehlídají,tak je vše O.K.? Včera jeden pejsek vběhl půod autobus,jen taková maličkost, náhradní pániček,který hlídal sousedce psa, jej pustil ven a ten pes vběhl pod autobus-kdo ponese vinu? Autobusák,který psa přejel,nebo ten co psa nehlídal? Proč tewn povik? I pes cítí bolest-víte?

  Led 22, 2011
 • Obrázek uživatele j
  j (anonym)

  Ano rozeznají, když k nám někdo přišel, přijel, že něco potřebuje (mám drobnou živnost), tak si ho pes někdy ani nevšiml, nebo se jde podívat klidným krokem, kdo to přišel (je stále zavřeno a každý musí zazvonit). Ale podomní prodejci, podvodníci a jehovisti, to je mazec. Ten je málem schopný rozmlátit železná vrata a plot, jen aby se na ně dostal. To ho musím zklidňovat, kdyby se na ně dostal, tak by to byl pěkný prů...r. Takže musí nějak vycítit, kdo je co zač. Jo pošťačka ho nechává klidným. Je to velmi zajímavé, jak může poznat i na 100 a více metrů, co je kdo zač. Je pro mě skvělým detektorem.

  Led 26, 2011
 • Obrázek uživatele Tyhle psy chtějí utratit
  Tyhle psy chtěj... (anonym)

  http://www.ahaonline.cz/clanek/aha-zverinec/61988/temhle-pejskum-hrozi-smrt-pomuzete.html

  Srp 07, 2011
 • Obrázek uživatele Už jim nezbývá ani týden
  Už jim nezbývá ... (anonym)

  http://www.ahaonline.cz/clanek/aha-zverinec/61988/temhle-pejskum-hrozi-smrt-pomuzete.html

  Srp 10, 2011
 • Obrázek uživatele Alfons
  Alfons (anonym)

  Ano rozeznají, když k nám...... a kočka pozná špatné mléko, špatné maso, i špatnou šlehačku, prostě to nejí ...

  Zář 15, 2011
 • Obrázek uživatele Psí útulek Maršovice
  Psí útulek Maršovice (anonym)

  http://www.pepa.cz/cs/prispevek-50-kc-na-pomoc-opustenym-psum-v-utulku-marsovice/

  Led 08, 2012
 • Obrázek uživatele ...
  ... (anonym)

  http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/364967/srdceryvne-video-tyrana-fenka-poprve-zaziva-pohlazeni-od-cloveka.html

  Kvě 01, 2018
 • Obrázek uživatele ...
  ... (anonym)

  https://www.blesk.cz/clanek/radce-zdravi-a-zivotni-styl-zivotni-styl/529810/jaroslava-se-v-modranech-stara-o-psy-ktere-nikdo-nechce-pejskum-poskytuje-privetivy-domov.html

  Říj 22, 2018
 • Obrázek uživatele jen lidi
  jen lidi (anonym)

  ... a kočka pozná špatné...sou hovada.Hlavně že to je ve slevě...

  Říj 22, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama