Máte doma štěňátko nebo koťátko?

Konečně jste se nechali přemluvit a pořídili si do rodiny zvířecí "radost"

Pokud jste si nového člena rodiny již přivezli domů, první důležité kroky už jste jistě splnili. Vybrali jste mu krátké, dobře rozpoznatelné jméno, pokud jste si pořídili pejska, identifikovali jste ho přívěskem a pověsili mu jej na obojek, máte nakoupené keramické nebo nerezové misky na jídlo a pití, pomůcky pro úpravu srsti a nezapomněli jste určitě ani na hračky. To je opravdu začátek, ale co dál?

Výživa

První rok života je pro vašeho nového malého kamaráda nejdůležitější, výběr krmiva bude rozhodující pro jeho vývoj, zdraví a růst. Krmivo by tedy mělo obsahovat všechny potřebné vitamíny, minerály a živiny. Vhodné jsou granuláty obsahující kombinaci antioxidantů, které jsou schopny redukovat poškození způsobená volnými radikály (např. všechny granuláty Hill's Science Plan). Pokud jsou granule nejen zdravé, ale ještě navíc chutné, bude se na krmení váš čtyřnohý přítel přímo těšit! Vděčný vám bude určitě také za kousek hovězího, jehněčího nebo drůbežího masa, na trhu je rovněž široká nabídka masových konzerv (např. Darling).

Veterinární péče a vakcinace

Pravidelnou preventivní veterinární péči nepodceňujte. Váš vztah s veterinářem je velmi důležitý, právě veterinář by totiž měl být pro vás hlavním zdrojem informací. Seznámí vás s tím, co je považováno za normální a zdravé. Odchylky je pak třeba s ním konzultovat. Není nutné připomínat, že okamžité řešení zdravotních problémů chrání zdraví vašeho zvířete.

S vakcinacemi se u psa začíná v šesti týdnech. S očkovacím plánem vám poradí veterinární lékař a jím určené termíny je třeba pečlivě dodržovat. Onemocnění, jako je psinka, leptospiróza, parvoviróza, bordetella, virová hepatitida či vzteklina, mohou být kontrolována imunizací, což je nejbezpečnější forma zvýšení aktivity imunitního systému v ochraně před nemocí.

U koček se vakcinace provádí mezi 8. a 12. týdnem věku, veterinář většinou doporučí kombinovanou vakcínu, která kotě chrání proti viru kočičí leukémie, chřipce, kočičí infekční enteritidě a chlamydióze.

Paraziti a prevence

Důležitým očkováním péče o zdraví vašeho mazlíčka ovšem nekončí. Postarat byste se měli také o ochranu před parazity, kteří na ně číhají "na každém rohu".

K nejobvyklejším parazitům, kteří infikují psy, patří vši, blechy a také střevní červi. Vši sají krev a při silném napadení mohou způsobit anémii. Blechy jsou malí a tmavě hnědí živočichové, kteří žijí na kůži zvířete. Nejvíce blech se usídlí v srsti na zádech a hlavě a v místech, kde se nemůže napadený pes snadno podrbat ani je vykusovat. Živí se krví, způsobují svědění a podráždění, což může vést k mnohým zdravotním problémům (například infekce kůže, častá alergická kožní nemoc, tasemnice, anémie). Blechy samozřejmě nenapadají jen psy, výskyt je běžný i u koček.

Známí přenašeči nebezpečných chorob jsou také klíšťata. Jsou to členovci, kteří ke svému životu potřebují dostatečnou vlhkost a také relativní teplo. Jsou tedy nejvíce aktivní od jara do podzimu a na svou kořist čekají v trávě. Proto nezapomeňte na prostředky, které klíšťata účinně odpuzují a zabíjí předtím, než se mohou přisát (např. obojky Kiltix proti klíšťatům, ale i blechám). Jedině tak budou vaše procházky a hry se čtyřnohými neposedy bezpečné.

Z vnitřních parazitů jsou nejčastější cizopasní červi žijící v tenkém střevě - škrkavky a tasemnice (mezihostiteli tasemnic jsou blechy). Ty u mláďat narušují zdravý vývoj, poškozují jejich životně důležité orgány, způsobují záněty, jsou příčinou neprůchodnosti střeva, odebírají živiny, snižují obranyschopnost organismu, mají negativní vliv na kvalitu srsti, vyvolávají nechutenství, průjmy, ztrátu hmotnosti, kašel či anemii.

Abyste své čtyřnohé chlupáčky od takových chorob uchránili, je velice důležité nezanedbávat pravidelné odčervování,. V současné době k tomu účelu existují moderní účinné odčervovací prostředky (např. Drontal). Vhodný plán odčervení, kterým eliminujete všechny druhy vnitřních parazitů, včetně škrkavek, tasemnic, ale třeba i měchovců a bičíkovců, navrhne váš veterinář.

Výcvik

Možná že jste si štěně nebo kotě pořídili pro všeobecnou radost v rodině a pro veselé hry, ale hned na začátku byste měli včas stanovit určité zásady. Výcvik berte nikoli jako prosazení své vlastní síly a moci, ale jako dobrý způsob komunikace mezi vámi a vaším zvířecím kamarádem. Nemusí jít nutně o povely, ale třeba i o jednoduchá nepsaná pravidla, kterým se snadno naučí. Například toaletu pro kočku umístěte tam, kde je jisté soukromí, ale v dobré dosažitelnosti pro kotě a v dostatečné vzdálenosti od krmiva. Když budete kotě na toaletu stavět vždy pravidelně ráno a večer, brzy pochopí její účel. Útulný a měkký pelíšek v rohu kotě jistě přiláká a začne jej používat k odpočinku. Bude-li mít příležitost pohybovat se vevnitř i venku, pořiďte si výklopná dvířka, ukažte mu, jak se do domu a z domu dostane, dvířka pak začne používat samo.

Se psy budete mít trošku víc "práce". Budete je učit poslouchat mnohé povely. Důležité je ovšem začít hned. Jak cvičit štěně, vám poradí veterinář nebo zkušený trenér, využít můžete i školku pro štěňata. Pokud cvičíte doma, buďte vždy důslední. Nezapomeňte, že nikdo se nic nenaučí napoprvé a hned. Obrňte se tedy trpělivostí. Když bude štěně dělat něco špatně, opravte ho, když něco udělá správně, zaslouží si odměnu. Nikdy ale štěně fyzicky netrestejte! Cvičení je pro fyzické a psychické zdraví pejska důležité. Ale dávejte pozor, abyste na něj nekladli příliš vysoké nároky. To by se totiž mohlo nepříznivě projevit na jeho vývoji a růstu.

Kosmetika pro zdraví

Ač se to třeba nezdá a můžete mít pocit, že péče o vzhled je jen zbytečnost, krása jde ruku v ruce se zdravím. V udržení zdraví vašeho čtyřnohého kamaráda hraje péče o vzhled totiž důležitou roli. A nejen to. Jde také o posílení vašeho vzájemného vztahu. Pro péči o srst štěněte nebo kotěte si pořiďte kartáč nebo hřeben. Česejte podle růstu chlupů jednou týdně a před koupáním. U dlouhosrstých psů a koček je nutné kartáčovat denně. Při tomto rituálu můžete bez problémů prohlédnout srst a kůži a zkontrolovat, zda není kůže podrážděná nebo zda se po ní "neprohánějí" paraziti (blechy a vši). Koupání kočky potřebují zřídkakdy, protože se čistí samy. Příliš časté koupání ale nesvědčí ani psům (může totiž vysušovat kůži), proto jim koupel dopřejte tak 2 - 3 x do roka.

Upravené by měly být rovněž drápky. Ke stříhání drápků existují speciální kleště. Jaké si vybrat a jak je používat, vám poradí veterinář. Pokud budete chtít, může se o zastřihávání postarat přímo on. Kočka o své drápky pečuje také sama. Aby si je nabrousila, škrábe. Proto kotěti pořiďte škrábací sloupek. Drápky budou nabroušeny a váš nábytek zůstane bez ozdob v podobě dlouhých škrábanců. Oči by měly být jasné a čisté. Pokud objevíte jakékoliv výměšky v koutcích, jemně je odstraňte vatou nebo bavlněnou gázou navlhčenou v teplé vodě. Nečistoty odstraňujte vždy od vnitřního koutku směrem ven od oka. K ošetření očí existují kapky (např. Beaphar Oftal, Trixie) nebo jednorázové utěrky (např. Lagrinet).

Čisté by měly být také uši. Použijte roztok na čištění uší (např. Vetriderm čistič uší) nebo jednorázové kapesníčky (např. Otivet). V žádném případě nesahejte po kosmetických tyčinkách. Těmi byste mohli poškodit ušní bubínek. Uším věnujte velkou pozornost. Ušní problémy jsou dosti bolestivé a když se neléčí, mohou způsobit i ztrátu sluchu. Pokud jste si pořídili štěňátko některého z plemen, která mají dlouhé, převislé uši, připravte se na to, že jeho ouška budou vyžadovat větší péči. Vstup do zvukovodu se mu totiž snadno zanese nečistotou.

Zapomenout nesmíte ani na dutinu ústní a na zuby. Dásně by měly být růžové, zuby čisté a bez zubního kamene. K čištění zubů jsou dostupné zubní kartáčky i pasty. V žádném případě si neusnadňujte práci tím, že použijete lidskou pastu! Ta může zpěnit a svého mazlíčka tak pořádně vyděsíte. Navíc mu můžete takovou pastou podráždit žaludek. I na techniku čištění zubů se raději zeptejte svého veterinárního lékaře, pro kompletní péči o zuby a dásně bude nutné právě jím provedené profesionální čištění. Napomoci čištění zubů může také kvalitní granulované krmivo, jak se při kousání zuby zanořují do granulí.

Pokud si při radostném skotačení s vaším malým kamarádem všimnete zápachu z jeho dutiny ústní, nepodceňujte jej, může být totiž známkou špatného zdravotního stavu dutiny. U pejsků je třeba věnovat pozornost rovněž pyskům, zda nejsou bolestivé.

Není toho zrovna málo, co budete mít při péči o zvířecího člena rodiny na starosti

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (28)

 • Obrázek uživatele alibaba47
  alibaba47 (anonym)

  Výborný článek, doporučuji přečíst všem, co si chtěji pořídit domácího mazlíčka! Starost o takového drobečka je srovnatelná se starostí o mimino. Mám dvě yorkšírky,takže vím, o čem píši.

  Říj 24, 2007
 • Obrázek uživatele Lucka
  Lucka (anonym)

  tak to naprosto souhlasím :o) my máme jen jednoho, a je to jak malý, zvědavý, hyperaktivní dítě :-D

  Říj 24, 2007
 • Obrázek uživatele karolina
  karolina (anonym)

  pravda ale ja psa nikdy nemela a to už mi je jedenact taky chci psa ale nemuzu mamka řika ze se o to nedokazu postarat mela sem kralika ale nebyl očkovanej a umřel a mamka řikala že strasne smrdel a to sem mu to menila kazdy den ahooojky karolina

  Lis 13, 2007
 • Obrázek uživatele karolina
  karolina (anonym)

  pravda ale ja psa nikdy nemela a to už mi je jedenact taky chci psa ale nemuzu mamka řika ze se o to nedokazu postarat mela sem kralika ale nebyl očkovanej a umřel a mamka řikala že strasne smrdel a to sem mu to menila kazdy den ahooojky karolina

  Lis 13, 2007
 • Obrázek uživatele BABU
  BABU (anonym)

  JUJ MI MAME ZVIRATEK TRI RADOSTI BYDLIME NA VESNICI MAME VELKOU ZAHRADU TAK TO MAME KAM DAT MAME: KONĚ 2 PSY 2 KOČKY SLEPICE KOZU 1 PRASE A KRALÍKY A MORČÁTKA

  Pro 28, 2007
 • Obrázek uživatele Pomocná tlapka
  Pomocná tlapka (anonym)

  Založili jsme nové os na ochranu zvířat Pomocná tlapka. Máte li možnost nám jakkoliv pomoci, neváhejte, pomůže každá konzerva, každá koruna, každý dobrovolník na propagaci. Na ulici čeká na pomoc 200 koček o kterých víme, a snažíme se jim pomoci. Budujeme útulek, potřebujeme na něj finanční prostředky, pokud pomůžete, kočičky vám budou vděčné. Podrobnosti na www.utulek-kocky.cz děkujeme všem za podporu a pomoc!!! Všechny dotazy rádi zodpovíme prostřednictvím emailu. pomocna.tlapka"email.cz

  Led 09, 2008
 • Obrázek uživatele Nabídka
  Nabídka (anonym)

  Morčata - 500 ks, na krmení pro dravce psy nebo hady či na mazlíka, cena dle dohody, různý věk a barvy, Přeloučsko, informace na telefonu. Tel.: 732 268 668.

  Feb 25, 2008
 • Obrázek uživatele Kreténe!
  Kreténe! (anonym)

  Ty prase, víš, že je to trestný?

  Feb 25, 2008
 • Obrázek uživatele Srstka
  Srstka (anonym)

  Počkej, ty grázle, my si tě zjistímě!

  Feb 25, 2008
 • Obrázek uživatele Kubišová
  Kubišová (anonym)

  Morče na víně není špatné žrádlo

  Feb 25, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Tebe vrazit hadovi ty darebáku

  Dub 15, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  732 268 668 tebe hodit hadovi!!!!!

  Dub 16, 2008
 • Obrázek uživatele dotaz?
  dotaz? (anonym)

  a cím ty dravce chcete krmit,když ne morčatama a křečkama, myšima? čím se krmí hadi?

  Dub 16, 2008
 • Obrázek uživatele Lucie
  Lucie (anonym)

  Dobrý den,miminko máme u psí maminky ještě,ale už se blíží příchod štěňátka a naše původní rozhodnutí,že půjde hned na zahrádku ať si zvykne se začíná zvrtávat.Nevíme,jestli to na něj není ještě brzy 8 týdnů.Co myslíte? Toho vtipálka si nevšímejte,jen závidí lidem,že umí lásku dát a zároveň přijmout.Jeho příspěvky mluví za něj.

  Kvě 21, 2008
 • Obrázek uživatele pche
  pche (anonym)

  mám doma kocourka,má dvě ruce a dvě nožičky,dvě kouličky,které mu při mazlení lížu a cucám tak až z toho stříká jako bejk...

  Kvě 22, 2008
 • Obrázek uživatele hoho
  hoho (anonym)

  lucie jsi normalni?a kolik ti je let?pokud je ti tak do 10let pak v pořadku,pokud je ti vice,tak mela jsi s miminkem vyuzit velkou vodu. aby jste se nepodelali z te zablešene havete.

  Kvě 22, 2008
 • Obrázek uživatele Lucie
  Lucie (anonym)

  Tak hele ty hoho a pche,narozdíl od tebe je mi dost na to,abych se uměla ovládat to za 1.a za 2. Nejdřív se nauč pravopis a pak si můžem tykat..jestli máš iq zamrzlého vodopádu,což asi máš,tak ti asi nedošlo že při psaní jména se používaj velká písmena!! Nejspíš ti jde jen to co píšeš...

  Kvě 22, 2008
 • Obrázek uživatele lucie blee
  lucie blee (anonym)

  a hele za 3.co srstka,ten tě rajcuje,že?a asi budeš učitelka,ty jsou tak vymetené v hlavě jako ty. To víš,že mi nejde o tvůj název osoby,která se mucká s blešákama,bleee.je mi z vás pejskařů na blití!ty jedna lucie :-) a taky se mi děsně líbí jak vy afektované krávy,se krásně rozčilujete:-) a než pujdeš spát,tak si umyj tlamu,a podivej se do zrcadla,protože víš jak se to říká:"čokl a panička jsou si brzo podobní"

  Kvě 22, 2008
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Já myslela že jsou to stránky o psech a ono zatím o zoofilech.Jů?Kam jsem to vlezla.Hochu a jakou mají chuť ty jeho koule?Ty jova i moje ségra má víc rozumu...

  Kvě 22, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Konečně super IQ test ke kterému dostanete i certifikát, záruka kvalitního výsledku. Vyzkoušejte http://cz.iq-test.eu/?d=12534

  Kvě 22, 2008
 • Obrázek uživatele nejak
  nejak (anonym)

  Hele kdo tady pomlouvá pejsky tak ať jde nekam jo ? Běžte si to řešit jinam jo ale Lucie to dokáže nandat HIHIHI. A leskavě nechte bejt.

  Led 26, 2009
 • Obrázek uživatele Cloie
  Cloie (anonym)

  Luci, že si ho aj všímaš. Úprimne povedané myslím si že nemá viac ako 16 rokov, prežíva si pubertu a podla jeho správania usudzujem že sa mu rodičia príliš veµa nevenovali, otec je pravdepodobne nejaký alkoholik ktorý má flašu radšej ako jeho a matka možno tiež. Preto je taký nevyvážený, agresívny a podobne. Vôbec tu nejde o psov ale o to, že ten chlapec nikdy asi nepocítil, že ho má niekto rád, proto taký cit nevie prejaviť ani on keďže ho v živote nedostal. Je mi ho úprimne lúto, asi skončí pri chlaste alebo drogách... V akom okolý vyrastá do takého aj zapadne.

  Srp 21, 2009
 • Obrázek uživatele fujtajbl
  fujtajbl (anonym)

  Nic takovýho mi do baráku nesmí. Jste jak uchyláci. Samý pejsek, kočička. Normálně je to pes a kočka a do baráku to nepatří.

  Srp 21, 2009
 • Obrázek uživatele Zdenka
  Zdenka (anonym)

  No ja teda nevim, ale kazdého vec, přece! My máme nahodou ted nové stenatko doma a jelikoz je to nase prvni zvire, tak jsme za podobne clanky vdecni :-). Chudak nas maly je cely zacerveny, tak ted sup Drontal a snad bude zase bez cervu. A pak se vrhneme na ockovani :-(

  Říj 01, 2009
 • Obrázek uživatele ....
  .... (anonym)

  Ahojky mám na prodej štěnátka labradora retrivra ale jen fenky.Kdo má zajem tak pište na LENKA.DRACICE@seznam.cz

  Lis 10, 2009
 • Obrázek uživatele Už jim nezbývá ani týden
  Už jim nezbývá ... (anonym)

  http://www.ahaonline.cz/clanek/aha-zverinec/61988/temhle-pejskum-hrozi-smrt-pomuzete.html

  Srp 10, 2011
 • Obrázek uživatele hyzeng
  hyzeng

  My máme doma štěňátko a je tak krásné. Prosím vás, teď granule máme, ale v dospělosti nevíme, co třeba http://www.fajnzviratka.cz/prehled-produktu/proplan-10_2_2_3pg1

  Kvě 07, 2015
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  A máte doma taky blechy?

  Kvě 07, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama