Reklama

Cestovní pasy pro zvířata

Pokud budou lidé po našem vstupu do EU chtít vycestovat do zahraničí se svým zvířecím kamarádem, budou pro něj muset mít platný cestovní pas. Pasy pro zvířata začnou platit zřejmě v květnu.

"Nemáme téměř žádné informace o tom, kdy budeme mít pasy k dispozici, jak je to s očkováním a podobně," uvedl Ondřej Mikulica z ústecké veterinární kliniky. O tom, že lidé od července budou potřebovat při cestě do zahraničí pas pro zvíře, vědí zřejmě jen odborníci. "Jezdíme se psem vždy do Chorvatska a zatím nám stačil očkovací průkaz," řekla ČTK Petra Kafková z Ústí, kterou do zahraničí doprovází tříletá fenka jezevčíka. Cestovní pas podle Státní veterinární správy bude platit ve všech státech Evropské unie. Lidé by ho však podle mluvčího správy Josefa Dubna měli mít, i když pojedou do země, která členem EU není. Podmínkou pro získání pasu je platné očkování proti vzteklině a mikročip nebo tetování.

Čtecí zařízení některým institucím podle veterinářů chybí nebo není srovnatelné s evropskými směrnicemi. Nefunguje ani registr, podle něhož by se zaběhnuté zvíře mohlo vrátit majiteli, uvedl Mikulica.

Vydávání cestovních pasů pro malá zvířata, umístění čipů a tetování by měla řešit novela veterinárního zákona, kterou nyní schválili poslanci. Souhlasit s novelou musí ještě senátoři a podepsat jí má prezident. Veterináři doufají, že schvalovací proces skončí v červnu.

Radka Fialová - ČTK

Reklama

Reklama

Komentáře

Šárka (Čt, 10. 6. 2004 - 08:06)
Ve včerejších zprávách jsem slyšela,že kočky a psi zatím nemusí mít pas při cestě do zahraničí.Zajímalo by mě,jaký musím mít tedy doklad při cestě do Německa,Švýcarska a Itálie pro kočku.Pojedu na celý srpen.Děkuji
Lenka (Ne, 19. 2. 2006 - 17:02)
Táto otázka, či pas pre zviera áno-nie, je preberaná dostatočne dlho. Súhlasím s tým, že pes a mačka by mali mať určitý doklad, či zviera je očkované. Pokiaµ sa majiteµ svojho miláčika stará aj o jeho zdravie, nie len o SVOJE pohodlie, toto potvrdenie by nemal byť preň problém. Chcela by som ale vedieť, aké zvieratá budú tzv. pas potrebovať, resp. ktoré musia mať očkovanie. Pes, mačka, vtáci - to je mi jasné. Ale predsa môžu byť prevážané i iné zvieratá: škrečky, morčatá, fredky a pod. Ako to bude s potvrdením takýchto zvierat?
Miloš (Út, 6. 6. 2006 - 10:06)
V srpnu jedeme na dovolenou do Chorvatska (přes Slovensko, Maďarsko, Bosnu a Hercegovinu) a nevím co vše kromě mezinárodního očkovacího průkazu budeme potřebovat. Poradí mi někdo?
Veterinar (Út, 6. 6. 2006 - 12:06)
Od 1.6. musi zver domaci mit platny cestovni pas. Pri ceste do USA je rovnez nutne vizum a take za nej majitel musi vyplnit celni prohlaseni.
Diana (St, 17. 12. 2008 - 18:12)
Chci jet do ciziny se svym stenetem,je mu teprv 2,5mesicu,muze mne nekdo poradit co potrebuji a jestli je vubec mozne to uskutecnit...predem dekuji
petra (St, 7. 1. 2009 - 21:01)
mam pul rocniho jorksirka a jsem i s nim v irsku a chtela bych jet do cr,prosim popradte mi co vsechno k tomu budu potrebovat cip uz ma . dekuji
Dana (Po, 5. 10. 2009 - 06:10)
Odkaz na link Státní veterinární správy - cestování se psy, kočkami a fratkami

http://www.svscr.cz/index.php?basket=-4464725&sid=979ead17667a932d01643d0854576b1c&art=930
JAN (So, 4. 6. 2011 - 10:06)
DOBRÝ DEN, MÁM 7 MĚSÍČNÍ FENU A POTŘEBUJI VĚDĚT CO VŠE POTŘEBUJI ZA DOKLADY DO RAKOUSKA, SLOVINSKA,CHORVATSKO, BOSNA A HERCEGOVINA, ČERNÁ HORA, ABY MĚ PUSTILI PŘES I ZPÁTKY NA HRANICÍCH
Rimmerak (Út, 2. 8. 2011 - 09:08)
DOBRÝ DEN, MÁM 7...Zdravím. Já jedu také do Chorvatska. V Rakousku, Slovinsku i Chorvatsku platí nařízení EU, jak jsem se dozvěděl po telefonátu se státní veterinární správou Praha. Pes musí mít tzv. EURO-PAS, který vydává zvěrolékař (140kč),implantovaný čip a platné očkování proti vzteklině.
Při průjezdu Bosnou (po cestě do Dubrovníku se Bosna projíždí) je možná potřeba i kulaté razítko od Bosenského velvyslanectví (to paní nevěděla jistě) takže tam budu dnes volat a zeptám se.
Psí útulek Maršovice (Ne, 8. 1. 2012 - 16:01)
http://www.pepa.cz/cs/prispevek-50-kc-na-pomoc-opustenym-psum-v-utulku-marsovice/
Reklama