Reklama

Coronavir psům nehrozí, jiné infekce ano

Obavy z nákazy virem COVID-19, které nyní hýbou světem, se netýkají pouze lidí. Řada majitelů domácích mazlíčků má strach, zdali nemůže jejich zvíře onemocnět či zda nehrozí přenos nákazy mezi člověkem a zvířetem. Tyto obavy vyvrací MVDr. David Hanzlíček, zároveň však varuje, že s příchodem jara  opět hrozí psům i kočkám nebezpečné infekce, přenášené klíšťaty a dalšími parazity.

Světová pandemie COVID-19 logicky vzbuzuje v majitelích psů otázku, jak se s tímto onemocněním potýkají zvířata a zdali například nehrozí vzájemný přenos. MVDr. David Hanzlíček z brněnské veterinární kliniky Jaggy všechny majitele psů uklidňuje: „Vůbec nemusíte mít strach - tento typ koronaviru je dle současných informací vázaný pouze na člověka. Nemusíte se tedy obávat, že byste svého psa nakazili nebo, že by on mohl nakazit vás.“ Jediné, na co je důležité myslet, je zvířecí srst, na které by se teoreticky mohl virus usadit. Proto se v souladu s nařízeními se svými psy vydávejte pouze na procházky ve volném prostoru a pokud byste byli někde déle mezi více lidmi, raději ho vykoupejte a vyfenujte.

 Coronavir nehrozí, ale jiné infekce ano

U psů je sice známo onemocnění způsobené koronavirem, ale jedná se o jinou variantu než je COVID-19, vyvolávající střevní onemocnění s mírným průběhem, který většinou odezní spontánně, případně s několikadenní dietou, bez nutnosti intenzivní terapie. Mnohem větší problémy ale mohou psům a také kočkám způsobit probuzená klíšťata. Za těchto teplot už jsou velmi čilá a aktivní a z posledních let víme, že zhruba 25% klíšťat je infikovaných – mohou přenášet doslova desítky lidských i zvířecích infekcí. „Nezapomínejte na běžnou prevenci, tedy očkování a ochranu před vnitřními a vnějšími parazity, zejména blechami a klíšťaty. Klíšťata současné koronavirové pandemie nedbají a výrazně zvyšují se současným oteplením svoji aktivitu. Díky velmi mírné zimě lze očekávat další šiření a vzestup četnosti také i bratra našeho běžného klíštěte tedy tzv. pijáka lužního, který je pro psy velmi nebezpečný kvůli riziku přenosu krevního parazita - babézie. Ty nejúčinnější preparáty, které spolehlivě ochrání vašeho mazlíka před pijákem a tím i před babezií koupíte pouze u veterináře,“ radí veterinář David Hanzlíček. Jedná se např. o stále oblíbenější psí žvýkací tablety či speciální spot-ony s tříměsíčním účinkem. Spot-ony existují i ve variantě pro kočky.

Nejsou to jen klíšťata, ale také blechy komáři, flebotomové a další životu nebezpeční paraziti, kteří ohrožují zdraví našich čtyřnožců. Kromě babesiózy je to dále lymská borelióza,  ehrlichióza, encefalitida a řada dalších chorob, která mohou způsobit trvalé poškození vnitřních orgánů a dokonce i smrt.

Reklama

Na veterinu se nejdřív objednejte

Stejně jako u vašeho lékaře si dnešní doba vyžaduje opatrný přístup, kdy lékaři i veterináři upřednostňují řešení akutních problémů. Pokud tedy chcete řešit očkování nebo ochranu před parazity,  je lepší se s vaším veterinářem spojit telefonicky a domluvit se na dalším postupu. V případě pouhého pořízení antiparazitik si můžete posléze na veterinu dojít sami bez pejska či kočky a nevystavovat je žádným rizikům.

Reklama

Komentáře

Rick (St, 8. 4. 2020 - 13:04)
Navyše keď v Amerike ošetrovateľ v ZOO nakazil tigriu rodinu. Takže pozdravujem MVDr Hanzlíčka...
Věrka (St, 8. 4. 2020 - 18:04)
Není to dlouho, co jsem četla, že majitelka se nakazila od svého tím virem NEMOCNÉHO psa. Kdyby každý místo zbytečného kecání a radění něco pořádného dělal nebo ten čas využil aspoň k přemýšlení, udělal by líp. Všecky zmatkaře a kecálisty by měli zavřít a promořit.
Mám kočku, ale nemá cenu zjišťovat, jak je to u ní, protože NIKDO NIC POŘÁDNĚ NEVÍ, jenom se kecá a pro pár korun napíše kdejaká blbost.
! (Čt, 9. 4. 2020 - 07:04)
Bohužel ti největší kecalisti a zmatkaři to všecko u nás zrovna řídí.
Hedvika (Čt, 17. 12. 2020 - 15:12)
Myslím, že je důležité psy odčervovat a pravidelně je brát na procházky. A to samé platí i pro lidi. Správná životospráva je nejlepší prevencí všeho.
S. (Pá, 18. 12. 2020 - 08:12)
Ještě kdyby ty antiparazitika nelikvidovali brouky. Užívejte přírodní jako třeba křemelinu.
Cyrilka (Ne, 31. 7. 2022 - 23:07)
Dobrý večer, od té doby, co jsem si pořídila útulkového pejska, co má alergie, vím, že jsou pejsci citlivější, než jsem si kdy dřív dokázala představit. Třeba tomu svému voříškovi z útulku musím kupovat speciální hypoalergenní granulky, aby mu nenatekly dýchací cesty a neměl zažívací potíže... :-(
Míša (Po, 1. 8. 2022 - 10:08)
Jakmile má člověk pejska s nějakými zdravotními problémy, tak to většinou stojí dost peněz.
děda75 (St, 8. 4. 2020 - 12:04)
A v jiném článku se dočteme, jak v Číně otestovali přenos viru z infikované kočky na jiné zdravé kočky. Ta první údajně byla infikovaná od své nemocné majitelky. Závěr = ničemu nevěřit, dokud se to nevyjasní. Dokud se dnes mnohá (spíš přemnohá) protichůdná tvrzení i titulovaných odborníků, i "renomovaných institucí", nesjednotí. Dnes, jakmile se něco stane předmětem politiky, tak jdou názory v médiích od zdi ke zdi. Zdravý rozum nabádá k PŘEDBĚŽNÉ OPATRNOSTI. Minimálně po dobu kdy budou koronární jednotky nemocnic přeplněny a kdy nebudou k dispozici dostatečně účinné léky.
Reklama